Pytania i odpowiedzi dotyczące systemu Fibaro

Czy system Fibaro wymaga modernizacji instalacji elektrycznej?

Nie! To jedna z największych zalet systemu. Montaż urządzeń wykonawczych odbywa się w już istniejących puszkach podtynkowych i zajmuje nawet 3 minuty. Na przykład montaż wtyczki 230V typu Wall Plug sprowadza się jedynie do wetknięcia urządzenia w gniazdko.

Czy podczas remontu/budowy domu warto zwrócić na coś uwagę co ułatwi montaż systemu?

System Fibaro można instalować w ramach istniejącej instalacji. Jeśli jednak dopiero rozpoczynasz budowę domu i myślisz o zamontowaniu takiego systemu na jednym z kolejnych etapów swojej inwestycji można ułatwić sobie to zadanie oraz obniżyć koszty poprzez kilka prostych zabiegów.

Przede wszystkim montaż ułatwią nam głębsze o 1-2cm puszki podtynkowe, które cenowo praktycznie nie różnią się od standardowych. Jeśli chcieli byśmy sterować gniazdkami elektrycznymi bez udziału wtyczki WallPlug można  zastosować również ułatwiające montaż głębsze lub specjalne szersze puszki podtynkowe.

Urządzenia wykonawcze takie jak RelaySwitch 2x 1,5kw pozwalają sterować niezależnie dwoma obwodami. Można więc przewidzieć miejsce takiego modułu w puszcze do której doprowadzisz obwody np. dwóch różnych przełączników oświetlenia. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku Universal Sensor, mogący odczytywać dane z dwóch różnych czujników lub urządzeń sterujących.  RGBW Controler – daje natomiast możliwość sterowania aż czterema wyjściami/wejścia  (np do 4 obwodów świetlnych lub 4 czujniki).

Instalacja Fibaro należy do jednych z najtańszych na rynku, a dzięki takim zabiegom możesz jeszcze bardziej obniżyć jej koszty, stosując zamiast dwóch czy 4 modułów tylko jeden!

Czy system Fibaro może sterować innymi urządzeniami np. TV, Dekoder...

Tak. To ważne pytanie. Fibaro to nie tylko przełączniki i czujniki. To przede wszystkim ogromne możliwości dzięki setkom dostępnych plugin-ów oraz możliwości programowania w języku LUA. Warto pamiętać, że funkcje te są dostępne jedynie w centrali Home Center 2.

Na przykład, możemy sterować wieloma TV firmy Samsung, LG… Dekoderem NC+, sprzętem Audio Sonos, VLC i innych znanych marek. Urządzenia te możemy podłączać do wybranych scen np. włączenie TV i dekodera na określony kanał muzyczny w scenie pobudki. Nie wiesz gdzie jest pilot? Nie ma problemu, możesz sterować urządzeniami z poziomu swojego smartphone….

i.

Czym są pluginy i czemu służą?

Pluginy to skrypty  w języku LUA, które można tworzyć i uruchamiać w centrali Home Center 2. Dzięki nim cały system Fibaro zyskuje ogrom dodatkowych możliwości. Przykładem są opisywane we wcześniejszym pytaniu skrypty, które pozwalają nam sterować wieloma urządzeniami i ich funkcjami.

Tworząc skrypty, możemy wyciągać wiele informacji w rożnych urządzeń, modułów oraz czujników i na ich podstawie tworzyć zaawansowane sceny.

Przykład klasycznej sceny oraz opartej o plugin. Czujnik ruchu w korytarzu włącza na 3 minuty światło na 30% mocy gdy wykryje ruch (funkach przydatna w nocy). Gasi je nagle gdy minie 3 minuty. Plugin zrobi to samo jednak nie tak gwałtownie. Wygaszanie może trwać powoli od 30 do 0% np. przez ostanie 45 sekund.

Czy oferujecie montaż instalacji?

W sprawie montażu instalacji należy kontaktować się z nami indywidualnie. Wszystko uzależnione jest od lokalizacji inwestycji, oraz jej wielkości. Oczywiście oferujemy tez pomoc przy uruchomieniu i konfiguracji centrali jak i doborze/uruchomieniu określonych plugin-ów i bardziej zaawansowanych scen z wykorzystaniem LUA.


Czy instalacja zbudowana na komponentach Fibaro jest stabilna?

W sieci internet spotykane są zupełnie nieaktualne (często z przed 2 czy 3 lat) informacje na temat stabilności systemu Fibaro. Wiele z nich jest również zwykłą treścią negatywnego PR konkurencji. Tyczyły się one sytuacji rzekomego zawieszania oprogramowanie czy problemu z tworzeniem scen, asocjacji…

FAKT: Fibaro jest prężnie rozwijającą się firmą. W początkowej fazie rozwoju (kilka lat temu a nie aktualnie), moduły oraz urządzenia wykonawcze pracowały na bazie inne centrali sterującej (nie będącej produktem fibaro) oraz innym sofcie. Sytuacja ta zakończyła się wraz z wprowadzeniem do sprzedaży firmowych urządzeń Home Center Lite oraz Home Center 2. Następnym etapem był update oraz rozbudowa całego oprogramowania home center, stale aktualizowanego i unowocześnianego. Aktualnie instalacja automatyki budynku oparta na oferowanych modułach jest bardzo stabilna i absolutnie nie ma nic wspólnego z dawno nieaktualnymi (często nadal kopiowanymi) komentarzami.

Warto tutaj również wspomnieć o tym, nawet w przypadku zawieszenia się centrali Home Cente czy jej awarii, niczym reset komputera wszystko wraca po chwili na miejsce (nawet przy jej wymianie wszystko zostanie przywrócone). W przypadku awarii tradycyjnych instalacji, jedyne co nam pozostaje to wizyta technika i związane z tym koszty!

Czy system Fibaro współpracuje z urządzeniami z-wave innych producentów?

Standard z-wave jest tworzony po to aby każde urządzenie pracujące w tym systemie mogło komunikować się ze sobą oraz routować sygnał. Tyle teorii a jak z praktyką?

Aktualnie większość urządzeń faktycznie bez problemu współpracuje ze sobą i możesz nimi sterować oraz włączać je do określonych scen systemu Fibaro. Zdarzają się jednak urządzenia, które wykazują problem z komunikacją lub nie pozwolą na ich pełne wykorzystanie w systemie Home Center, który jest stworzony pod komponenty marki Fibaro. Proste urządzenia typu przełączniki i czujniki oczywiście można bez problemu zsynchronizować z HomeCenter. Bardziej zaawansowane komponenty o wielu funkcjach wymagają sprawdzenia i weryfikacji.

Warto jednak wspomnieć, że protokół z-wave jest stale rozwijany i każda kolejna wersja zwiększa kompatybilność. Celem kolejnych wersji jest zapewnienie 100% zgodności wszystkich urządzeń! W Fibaro wszelkie aktualizacje oprogramowanie są zawsze darmowe!

Nie znane są nam natomiast problemy z wykrywaniem urządzeń Fibaro w systemach innych producentów, jeśli planujesz tylko zakup naszych modułów bez centrali Home Center.

Czy promieniowanie sieci z-wave jest szkodliwe?

Promieniowanie generowane przez urządzenia sieci z-wave oddziałuje na nasz organizm nawet 4000 razy słabiej niż oddziaływający na mózg telefon komórkowy (100mW). Moc sieci z-wave przy bezpośrednim kontakcie szacuje się na około 1mW, a ze względu na to iż urządzenia znajdują się zawsze w określonej odległości od ciała i głowy jest to około 0,025mW! To również mniej niż pracujące w domu urządzenia WiFi

Czy wymagany jest zakup pełnego zestawi automatyki budynku?

Nie! Fibaro daje pełną swobodę w kreowaniu własnego systemu inteligentnego domu. Bez wątpienia najważniejszym i wymaganym zakupem jest mózg systemu – centrala sterująca Home Center Lite lub Home Center 2. Do niej w drugiej kolejności możesz dołączać kolejne moduły systemu Fibaro rozbudowując automatykę budynku wedle własnych potrzeb i możliwości.

Co znaczy funkcja asocjacji urządzeń?

To duża zaleta systemu Fibaro i całej sieci Mesh. Urządzenia wykonawcze nie są zwykłymi przełącznikami. Pełnią wiele dodatkowy funkcji  oraz pamiętają zadanie jakie mają wykonać oraz gdzie wysłać sygnał  w przypadku awarii lub braku sygnału ze stacji Home center.

To ważne zabezpieczenie. Weźmy jako przykład sytuację zalania. Czujnik wykrywa wodę. W przypadku błędu lub niemożności kontaktu ze stacją Home Center wyśle sygnał bezpośrednio do modułu odpowiedzialnego za zamknięcie elektrozaworu odcinającego dopływ wody… To właśnie nazywamy asocjacją urządzeń.

Czy bezprzewodowe głowice termostatyczne mogą sterować ogrzewaniem podłogowym?

Mogą lecz jest to uzasadnione rozwiązanie. Istnieje tańszy oraz bardziej praktyczny sposób. Myślę, że miało by to sens ekonomiczny jedynie przy sterowaniu 2-3 obwodami – np. chcemy odcinać/zmniejszyć w trakcie dnia ogrzewanie poddasza, w nocy biura i salonu lub całego parteru.

Jeśli chodzi nam o sterowanie na podstawie temperatury, obecności użytkowników ww danym pomieszczeniu każdy obwód wymagał by takiej głowicy. Trzeba również upewnić się czy państwa rozdzielacz pozwoli na zamontowanie obok siebie dwóch takich głowic (rozstaw).

Możemy przygotować zestaw sterujący wybranym obwodem lub jego częściami znacznie niższym kosztem wykorzystując odpowiednie elektrozawory, wielokanałowe przełączniki lub listwy Fibaro.


Monitoring / Telewizja przemysłowa AHD

Czym zastosowanie kamer AHD wymaga zmiany zainstalowanych już przewodów?

Nie. Dzięki technologii AHD możesz uzyskać cyfrowa jakość obrazu bez zmiany okablowania. Jeśli myślisz o modernizacji swojego systemu stworzonego na kablu koncentrycznym i chcesz uzyskania jakości HD 720p/FULL HD 1080p – to technologia AHD jest najlepszy rozwiązaniem.

Dodatkowo nie ma absolutnie potrzeby wymiany wszystkich kamer. Modernizacja monitoringu może następować stopniowo. Przy pomocy rejestratorów AHD możesz nagrywać jednocześnie sygnał analogowy z posiadanych już kamer IP, jak również zamontowanych/zmienionych nowych punktów AHD!

Czy wymagana jest wymiana wszystkich kamer?

Absolutnie nie. Kamery można wymieniać stopniowo, lub tylko te gdzie wymagana jest lepsza jakość obrazu (np. możliwość odczytywania numerów tablic rejestracyjnych z większej odległości / lepsza jakość obrazu zwłaszcza nocą).

Kamery AHD mogą dodatkowo pracować jako kamery analogowe / IP jeśli tylko jest taka potrzeba.

Jaki przewód należny stosować przy instalacji systemu AHD

System AHD (analogHD) pozwala przy pomocy dowolnego przewodu, przesłać sygnał wizyjny 4-krotonie wyższej rozdzielczości niż klasyczny standard PAL. Zastosowanie odpowiedniej modulacji umożliwia procesorowi DSP przesłanie do rejestratora sygnału wizyjnego odpowiadającemu rozdzielczości 1920×1080 i 1280×720 z prędkością do 30kl/s. W przeciwieństwie do systemów IP w rejestracji jak i podglądzie na żywo nie występują opóźnienia. Nowy system możesz wiec stworzyć przy pomocy naszych komponentów również na posiadanej już infrastrukturze.